- Ten człowiek chce robić zamęt i dlatego nosi kamerę ze sobą- ocenia burmistrz Nowogrodu Józef Piątek, odnosząc się do kamery video przyniesionej przez radnego Krzysztofa Chojnowskiego. Radny chciał nagrać posiedzenie Komisji Rewizyjnej tamtejszej Rady Miasta. Choć ma do tego pełne prawo, napotkał sporo trudności, by zarejestrować coś, co powinno być jawne dla wszystkich mieszkańców.
- Mam prawdo do filmowania posiedzeń komisji i Rady Miasta i z tego prawa korzystam- podkreśla radny Krzysztof Chojnowski. - Jeśli ktoś chce mi tego zabronić, proszę wskazać podstawę prawną- apelował podczas posiedzenia, zwracając się o opinię m.in. do skarbnik miasta i zatrudnionego w Urzędzie Miejskim w Nowogrodzie radcy prawnego.
O ile jednak podstawy prawnej (takiej zresztą nie ma) nikt nie potrafił radnemu wskazać, o tyle dyskusja nad obecnością kamery na posiedzeniu komisji zrobiła się naprawdę gorąca.
- Jeśli ja panu pozwolę, będzie pan nagrywał, jeśli nie, to nie- poinformował przewodniczący Komisji Rewizyjnej Mieczysław Tercjak, zastrzegając, że nie jest prawnikiem, więc decyzji nie podejmuje w oparciu o konkretne przepisy.
Burmistrz Nowogrodu Józef Piątek podkreślał, że kamera wprowadza zamęt.
- Nic do ukrycia nie mam, ale nam zależy na pracy, na pewno nie będę się zabawiał w tej piaskownicy, co pan Chojnowski. (...) To cyrk!- nie krył przykrych słów włodarz Nowogrodu.
Ostatecznie kamera na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej została. Nagranie trafiło do serwisu YouTube (możesz je obejrzeć tu: http://www.youtube.com/watch?v=XmOz3QiaJCM). Radny Chojnowski zapowiada, że w ten sam sposób będzie rejestrował pozostałe spotkania komisji i Rady Miasta, w których będzie uczestniczył- mieszkańcy Nowogrodu powinni bowiem wiedzieć, co dzieje się w ich mieście.
Ustawa o samorządzie gminnym:
Art. 11b. Działalność organów gminy1. Działalność organów gminy jest jawna. Ograniczenia jawności mogą wynikać wyłącznie z ustaw.
2. Jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji, a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy.
3. Zasady dostępu do dokumentów i korzystania z nich określa statut gminy.