jodr szepietowo
wtorek, 12 września 2017 11:49

Cztery stacje w podlaskim ze złej jakości paliwem

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił wyniki prowadzonych od 16 stycznia do 31 lipca tego roku kontroli na stacjach benzynowych. Wynika z nich, że w Łomży paliwa mamy dobrej jakości, a w całym województwie stwierdzono tylko (bądź aż) cztery przypadki nieprawidłowości.

banerwww4

Z raportu UOKiK-u wynika, że zaledwie 20 stacji benzynowych w kraju sprzedawało paliwo niezgodne z polską normą. Niestety, aż cztery z nich zlokalizowane są w województwie podlaskim. Choć cztery stacje na całe województwo to niewiele, ale zestawiając to z 20 przypadkami w całym kraju można powiedzieć, że jest to stosunkowo wysoka liczba.

Odkryte niedomagania mogą spowodować m.in. zwiększone zużycie paliwa lub spadek mocy silnika (zła temperatura zapłonu) albo zanieczyszczenie nagarem (czyli paliwo zbytnio zasiarczone). Do przeszłości natomiast, jak wynika z raportu UOKiK, należy tzw. "chrzczone paliwo" czyli zawierające zbyt dużo wody. Taki przypadek został wykryty tylko jeden na cały kraj, a i to nie musi bynajmniej oznaczać ewidentnego oszustwa – czasem to skutek nieszczelności starego zbiornika.

W całym roku 2016 UOKiK dokonał 1537 kontroli. 3,3% sprawdzonych próbek wykazało wtedy nieprawidłowości, natomiast 12 miesięcy wcześniej złe jednostki stanowiły 5,5%. Kontrole LPG przeprowadzone od 16 stycznia do 31 lipca 2017 r. zakończyły się natomiast wynikiem błędnym w 1,6% przypadków, a jeżeli chodzi o olej napędowy i benzynę, to wadliwa jakość paliwa dotyczyła 2,6% przebadanych stacji.

Wśród najczęstszych zastrzeżeń, co do jakości paliwa wymienia się: nieodpowiedni skład frakcyjny, niewłaściwą temperaturę zapłonu, niewłaściwą odporność na utlenianie, zbyt wysoką zawartość siarki i niewłaściwą prężność par. W poprzednim raporcie - jeżeli chodzi o Podlasie - tylko Dorgaz w Szepietowie borykał się z jednym z wymienionych problemów. Tym razem stacji oferujących złej jakości paliwo wykryto w naszym województwie cztery razy więcej.

Czym grozi zatankowanie nieodpowiedniego paliwa? Przede wszystkim po takim zabiegu uszkodzeniu może ulec silnik i jego osprzęt. Koszt naprawy nowoczesnej jednostki napędowej z systemem wtryskowym wynosi nawet kilka tysięcy złotych.

Lista stacji benzynowych w woj. podlaskim, na których wg raportu UOKiK, kontrola wykazała niezgodność paliwa z normą:

 • PKN Orlen, Siemiatycze, Białostocka 14 – ON
 • SM „Mlekpol", Grajewo, Robotnicza 2 – benz.
 • PPHU „LTL", Goniądz, Wojska Polskiego 68a – ON
 • Grupa MGR, Mężenin 1 – ON

2 komentarzy

 • Odpowiedz real wtorek, 12 września 2017 11:59 Umieszczone przez: real

  Byłem przekonany, bo wszyscy mnie dotąd zapewniali, że w stacjach ORLEN-owskich niemożliwe jest "chrzczenie" paliwa, bo wszystko jest pod stałym monitorowaniem.
  Polak jednak potrafi!

 • Odpowiedz Oli środa, 13 września 2017 10:08 Umieszczone przez: Oli

  Niektóre stacje nie mają nic wspólnego z Orlenem działają tylko pod ich szyldem

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu