wigilia2018 dom lomza
sobota, 28 czerwca 2014 13:32

„Ta szkoła to niemal całe moje życie”. I LO świętuje jubileusz.

Napisał  mylomza
Oceń ten artykuł
(5 głosów)
„Ta szkoła to niemal całe moje życie”. I LO świętuje jubileusz. fot. MyLomza.pl
400 lat historii, tradycja, renoma i niepowtarzalna atmosfera- to właśnie I Liceum Ogólnokształcące w Łomży. To najstarsza szkoła ponadgimnazjalna w całym województwie podlaskim, jedna z najstarszych w Polsce. Dziś w murach szkoły spotkały się trzy pokolenia nauczycieli i absolwentów. Wspomnieniom nie było końca.

brico lomza

- Do dziś utrzymuję kontakt ze szkołą, staram się z nią współpracować. Te lata minęły tak szybko...- opowiada ze wzruszeniem Urszula Estmer, która I Liceum Ogólnokształcące ukończyła w 1967 roku.

W uroczystym jubileuszu uczestniczył Zygmunt Zdanowicz, który funkcję dyrektora pełnił przez 26 lat. To właśnie wieloletni dyrektor I Liceum, podczas uroczystego powitania gości w szkolnej auli, otrzymał długo niemilknące brawa.

- Ta szkoła... to niemal całe moje życie. Cieszę się, że mogłem doczekac tej chwili i zobaczyć, jak liceum nadal funkcjonuje, jakie zmiany w nim zaszły...- przyznaje Zygmunt Zdanowicz.

W gali zorganizowanej w I liceum oprócz kilkuset absolwentów (najstarszy z nich ukończył szkołę w 1949 roku), uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i województwa, politycy i samorządowcy. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który przyjął honorowy patronat nad imprezą, reprezentował Tomasz Nałęcz.

Podczas uroczystości na ścianie wiekowego budynku szkoły odsłonięta została tablica upamiętniająca cztery wieki historii. Najbardziej zasłużeni dla rozwoju liceum, zasadzili Dęby Pamięci. Absolwenci, dawni profesorowie i obecna kadra nauczycielska pamiętali też o swoich poprzednikach, modląc się w ich intencji podczas Mszy świętej w łomżyńskiej katedrze.

Sobotni wieczór dawni uczniowie spędzą na Balu Absolwentów. W niedzielę specjalnie dla nich zagra Filharmonia Kameralna im. W. Lutosławskiego. Ci zaś, którzy na jubileusz 400-lecia przyjechali do Łomży z całego świata, będą mogli zwiedzić miasto podczas wspólnego spaceru.

Galeria zdjęć

5 komentarzy

 • Odpowiedz maciek 180501 niedziela, 29 czerwca 2014 16:47 Umieszczone przez: maciek 180501

  Niech ktoś mnie wytłumaczy dlaczego LO I obchodzi 400 lat. Jak są liczone lata tej szkoły? Sprawiedliwiej byłoby, gdyby obchodzono 400-lecie szkolnictwa średniego w Łomży. Co z pozostałymi szkołami które mają po sto lat i więcej, o nich nie wspomina się wcale. Co z LO II na którego obecnym terenie Gimnazjum Męskie trwało przez 300 lat?

 • Odpowiedz ostanie LO niedziela, 29 czerwca 2014 18:40 Umieszczone przez: ostanie LO

  Wspaniała szkoła!!! dzięki niej większość łomżyńskich nauczycieli może dorobić na korkach biorąc uczniów z I LO i jest poziom

 • Odpowiedz LO LO LO niedziela, 29 czerwca 2014 20:46 Umieszczone przez: LO LO LO

  Kolos na glinianych nogach od końca lat 70-tych. A może i wcześniej.

 • Odpowiedz viper niedziela, 29 czerwca 2014 22:03 Umieszczone przez: viper

  Po co pisać 400, jeśli wiadomo, że liceum istnieje mniej. Rozumiem, że kadra jest już stara i zasiedziała, ale przecież nie aż tak...:P

 • Odpowiedz mały sobota, 12 sierpnia 2017 04:31 Umieszczone przez: mały

  ostoja komuny dawniej i dziś - postkomuny, absolwent to pisze

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu