poniedziałek, 05 sierpnia 2013 09:03

Czeczeni w obiektywie Maliszewskiego na międzynarodowej wystawie- FOTO

Napisał  mylomza
Oceń ten artykuł
(6 głosów)
Czeczeni w obiektywie Maliszewskiego na międzynarodowej wystawie- FOTO mat. Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne
Otwarta wiosną 2011 roku wystawa W połowie drogi znanego łomżyńskiego fotografa Marka Maliszewskiego, zostanie pokazana na Międzynarodowym Festiwalu Fotograficznym Wschodnia w Zamościu. To prace, które- jak przekonują organizatorzy- nikogo nie pozostawią obojętnym.

brico lomza

Łomżyński fotograf w swoich kadrach uchwycił Czeczenów, dla których Łomża stała się drugim, czasem tylko chwilowym, domem. Zainspirowana przez Fundację "Ocalenie" wystawa miała pokazać, że uchodźcy nie są anonimową ani jednolitą grupą, lecz stanowią społeczność, na którą składają się rozmaite doświadczenia konkretnych osób, osobiste historie i poglądy.

- Są u nas ludzie dobrzy, źli, kobiety, mężczyźni i dzieci. Osoby z wyższym wykształceniem i mający za sobą podstawową edukację. Nie wrzucajcie więc nas wszystkich do jednego worka z napisem „Czeczen”- mówili dwa lata temu bohaterowie stający przed obiektywem Marka Maliszewskiego.

Ogromny sukces wystawy krążącej po całej Polsce zdecydował, że fotografie trafiły na Międzynarodowy Festiwal Fotograficzny Wschodnia, organizowany przez Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne.

Razem z łomżyniakiem, swoje prace zaprezentują: fotoreporterka prasowa Dorota Awiorko-Klimek, Rosjanin Misha Domozhilov, Ukrainiec Kirill Golovchenko, Kijowski Fotoklub 9x12 i członkowie Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego.

- Siła naszego projektu tkwi w jego wielowątkowości. Akcenty często rozkładają się w przeciwnych biegunach. Wschodnia bowiem to coś, obok czego nie można przejść obojętnie. To miejsce bardzo wyraźne, które w całości albo w swoich elementach kocha się bądź nienawidzi. Miejsce spokojne i urzekające, wzruszające, ale też irytujące. Miejsce, które nie pozostaje bez echa, zostawia po sobie wyraźny ślad nie tylko u przybyszy, ale również wśród swoich mieszkańców- wyjaśniają organizatorzy.

Pierwsza część prac zostanie pokazana w najbliższy czwartek.  Fotografie łomżyńskiego artysty zostaną odsłonięte dzień później, 9. sierpnia. Tego dnia zaplanowano też spotkanie z ich autorem.

Galeria zdjęć

W górę