czwartek, 11 października 2012 07:59

Nauczyciele pracują na coraz mocniej ograniczanych etatach

Napisał  mylomza
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne fot. sxc.hu
Liczba nauczycieli i etatów, na których mogą pracować, systematycznie spada. W przeciągu dwóch lat w łomżyńskich szkołach pracę straciło kilkadziesiąt osób. Wydatki na wynagrodzenia dla nauczycieli od 2009 roku wzrosły zaś o ponad 7,6 mln złotych.

Z danych przygotowanych przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta w Łomży wynika, że w tym roku szkolnym w szkołach wszystkich typów zatrudnionych jest 1244 nauczycieli. Wraz z coraz mocniej odczuwalnym niżem demograficznym- w tym roku w ławkach szkolnych usiadło o 288 uczniów mniej, niż we wrześniu ubiegłego roku, nauczycieli jednak systematycznie ubywa.

Jeszcze dwa lata temu na pracę w łomżyńskich szkołach mogło liczyć 1268 osób, które zatrudnione były na ponad 1140 etatach. W ubiegłym roku szkolnym liczba pedagogów spadła o 15 osób, ale etatów ubyło tylko siedem. Od września stan liczebny nauczycieli zmniejszył się o kolejne dziewieć osób, lecz redukcje zabrały aż 24 etaty!

Mimo wszystko w budżecie miasta wydatki na wynagrodzenie zatrudnionych nauczycieli rosną. W 2009 roku na pensje dla pedagogów wydane zostało 45.990.595,88 zł. W ubiegłym roku wydatki te podskoczyły już do ponad 53,6 mln zł.

W tym roku szkolnym,jak przekazuje Wydział Oświaty UM, z urlopów dla poratowania zdrowia korzysta 26 osób. Tego typu urlop- trwający maksymalnie przez rok- przysługuje nauczycielom, którzy przepracowali w szkole co najmniej siedem lat. Niewykluczone jednak, że to ostani rok, kiedy z urlopów zdrowotnych korzysta większa grupa pedagogów. Rząd ciągle rozważa pomysł wprowadzenia przepisów, wg których o konieczności przyznania tego typu zwolnienia z obowiązków decydował będzie lekarz medycyny pracy, a nie pierwszego kontaktu.

2 komentarzy

  • Odpowiedz ciekawy czwartek, 11 października 2012 10:43 Umieszczone przez: ciekawy

    Uprzejmie proszę autora tej notatki o podanie o ile w tym samym czasie wzrosły wydatki na pensje urzędników zatrudnionych w samorządach !

  • Odpowiedz Karate czwartek, 11 października 2012 16:02 Umieszczone przez: Karate

    Takie "POdwyżki" dali, że dodali 8 godzin na miesiąc za DARMOCHĘ, tzw. godziny karciane. Czyli tak naprawdę jeszcze bardziej wykorzystali nauczycieli. Do tego nauczyciele z Polski zarabiają namniej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej! Nawet więcej zarabiają ci przysłowiowi Rumuni!!!

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu