wigilia2018 dom lomza
środa, 29 marca 2017 07:35

Pracownia fizyczna w I LO otrzymała imię prof. Zdzisława Wilhelmiego [VIDEO]

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pracownia fizyczna w I LO otrzymała imię prof. Zdzisława Wilhelmiego [VIDEO] fot. www.mylomza.pl
Uroczystość nadania pracowni fizycznej imienia prof. Zdzisława Wilhelmiego była w I Liceum Ogólnokształcącym wydarzeniem wyjątkowym. Choć szkoła może poszczycić się wieloma wybitnymi absolwentami, to prof. Zdzisław Wilhelmi był jednym z tych najbardziej zasłużonych.

brico lomza

- Pan profesor Zdzisław Wilhelmi jest naszym wybitnym absolwentem i jednocześnie osobą, która poniosła szczególne zasługi podczas II wojny światowej, uczestnicząc w akcjach partyzanckich, jak również w wywiadzie Armii Krajowej dla obwodu białostocko-łomżyńskiego. Po swojej śmierci Pan profesor przekazał nam, do naszej szkoły, do pracowni fizyki bardzo pokaźny zbiór bardzo wartościowych wydawnictw książkowych. W związku z tym myślę, że jest to wymyślona przez nas, przez uczniów, propozycja upamiętnienia Pana profesora i jednocześnie wyrażenie naszych podziękowań - tłumaczył dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży Jerzy Łuba.

Profesor Zdzisław Wilhelmi urodził się w Łomży i ukończył tutejsze liceum w 1939 roku jako najlepszy z ówczesnych absolwentów. Przez niemal cały okres II wojny światowej walczył z niemieckim okupantem, najpierw w konspiracji, a po aresztowaniu i ucieczce, ukrywając się, w oddziale partyzanckim. Po wojnie został absolwentem Wydziału Elektryczne­go Politechniki Łódzkiej (1948) i Uniwersytetu Warszawskiego (1952), był fizykiem eksperymentatorem. Zajmował się fizyką jądrową, zwłaszcza badaniami reakcji jądrowych wywołanych przez neutrony i ciężkie jony. Jego badania wykazały istnienie wpływu nadprzewodnictwa na gęstość poziomów jądrowych. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego od 1962 roku; przez kilkadziesiąt lat kierował Zakładem Fizyki Jądra Atomowego w IFD a także Zakładem IA Instytutu Badań Jądrowych w początkowym okresie jego istnie­nia. Wychował wiele pokoleń polskich fizyków jądrowych. Zainicjo­wał w 1968 r. Mazurskie Szkoły Fizyki Jądrowej. Wydał podręcznik „Fizyka reakcji jądrowych" (1970). Był prezesem Polskiego Towarzy­stwa Fizycznego w latach 1974-1981 i jego członkiem honorowym (od 1983).

Podczas uroczystości w I Liceum Ogólnokształcącym nie zabrakło wspomnień o wybitnym absolwencie tej szkoły. Te najbardziej osobiste mogliśmy usłyszeć z ust jego córki, Doroty Wilhelmi, która swego zmarłego przed trzema laty ojca uważa za geniusza.

Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji z nadania pracowni fizycznej imienia prof. Zdzisława Wilhelmiego, a w zasadzie wysłuchania wspomnień o tym wybitnym człowieku jego córki Doroty, ale również jego wychowanka, a obecnie wicedyrektora I LO, Marka Ciecierskiego.

5 komentarzy

 • Odpowiedz real środa, 29 marca 2017 08:06 Umieszczone przez: real

  Po śmierci przekazał? Ciekawe jak?

 • Odpowiedz OA środa, 29 marca 2017 08:56 Umieszczone przez: OA

  PAN CIECIERSKI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!NIE CIECIELSKI!!! LUDZIE!!!!!

 • Odpowiedz awokado środa, 29 marca 2017 09:56 Umieszczone przez: awokado

  No to każdą sale trzeba za "imieninować" i pokropić, kropidłem znaczy się.
  Np. Sala chemiczna - im. Sklodowskiej (bez Curie), bo to francuz.
  Np. Sala "nauki" religii sp. ks. Wyszyńskiego
  i tak dalej dalej aż dojdziemy do Prezydenta.

 • Odpowiedz Amanda37 środa, 29 marca 2017 16:57 Umieszczone przez: Amanda37

  Mnie ciekawi po co wydawać kasę ma obwodnicę konarzycach skoro gdy będzie o Wodnika lomzy to konarzyce opustoszeją pod względem ruchu

 • Odpowiedz Kaley środa, 17 maja 2017 23:49 Umieszczone przez: Kaley

  Ha Elmar. Je bent goed bezig als ik dat zo zie. Ik ga voor de alpacas jumper nr. 5. Niet zeker of ik s of m moet hebben. Misshien is dat makkelijker voor jou om te beslissen. En hoe betaal ik? Veel plezier Elmar. Leuk dat je over een paar weken wat met je pa en Leendert gaat resifn.Liees, Gerda

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu