labirynt dom lomza
środa, 22 marca 2017 15:26

Miasto walczy z gawronami

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(7 głosów)
Miasto walczy z gawronami fot. UM Łomża
Walka z gawronami i innym dzikim ptactwem bytującym w granicach Łomży przypomina walkę z wiatrakami. Mimo to Miasto podejmuje działania zmierzające do zmniejszenia populacji ptaków na tyle, na ile ma możliwości. Wśród podejmowanych działań było zrzucanie gniazd, których w tym roku usunięto prawie 400 sztuk.

brico lomza

- W związku z licznymi postulatami mieszkańców dotyczącymi uciążliwości związanych z bytującymi gawronami w Łomży informujemy, że służby miejskie podejmują wszelkie dopuszczalne przez prawo działania ograniczające liczbę tych ptaków w mieście – przekazuje zastępca Prezydenta Łomży Andrzej Garlicki, dodając, że wśród podejmowanych działań było zrzucanie gniazd, których w tym roku usunięto prawie 400 sztuk.

Należy przy tym podkreślić, że gawron jest chroniony na mocy prawa międzynarodowego (dyrektywa Rady 2009/147/WE z dnia 30 listopada 2009r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa). W świetle obowiązywania powyższej regulacji prawnej nie jest możliwe całkowite wyłączenie tego ptaka spod ochrony gatunkowej, a tym bardziej wyłączenie spod ochrony na wybranym terenie np. miasta Łomża. W prawie krajowym gawron, na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt objęty jest ochroną częściową na obszarze administracyjnym miast oraz ochroną ścisłą poza obszarem administracyjnym miast. Przy obowiązującym stanie prawnym, możliwe jest jedynie zrzucanie gniazd w okresie od 16 października do końca lutego. Szczegółowy zakres działań określa art. 52 Ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004r. Dlatego corocznie, tuż przed okresem ochronnym zrzucane są gniazda, wycinane suche konary z drzew w parkach, zieleńcach i w pasach zieleni ulicznej.

W tym roku w Łomży zrzucono gniazda m.in. w następujących miejscach:
• Plac Kościuszki - 79 szt,,
• Park Ludowy - 47 szt.,
• Park im. J. Wagi - 141 szt.,
• Zieleniec tzw. Zaułek cmentarny - 22 szt.,
• Plac Pocztowy -10 szt.,
• Plac Jana Pawła II - 5 szt.,
• ul. Sienkiewicza – 8 szt.,
• ul. Polowa - 9 szt.,
• Cmentarz Żydowski przy ul. Rybaki -17 szt.,
• ul. Poznańska -12 szt.,
• Lasek brzozowy przy ul. Wyszyńskiego – 43 szt.,
Ogółem zrzuconych zostało 393 gniazd.

W związku z powyższymi uciążliwościami Prezydent Łomży występował do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku o wydanie zgody na używanie w parkach i na skwerach urządzeń odstraszających ptaki przez cały rok, w tym w okresie lęgowym. RDOŚ wydał zgodę jedynie na zastosowanie odstraszaczy dźwiękowych od 30 czerwca w dwóch miejscach (Park Ludowy i Plac Jana Pawła II Papieża Pielgrzyma). Urząd Miejski zamierza skorzystać z tej możliwości, choć skuteczność zastosowania tej metody po okresie lęgowym jest wątpliwa. Prezydent występował również o wyłączenie gawronów spod ochrony gatunkowej, niestety odpowiedź dyrektora RDOŚ w tej sprawie była negatywna.

Należy podkreślić, że w przypadku wszystkich gatunków ptaków wielkość ich populacji zależy wprost od dostępnej bazy pokarmowej. Dokarmianie i otwarte śmietniki na osiedlach powodują, że liczebność ptactwa wzrasta. Daleko rozumiana ochrona przyrody polega na jak najmniejszej ingerencji człowieka w naturę. W tym przypadku nadmierna troska, objawiająca się dokarmianiem powoduje, że ptaki przyzwyczajają się do miejsc żerowania. Zmiana miejsca bytowania, przynajmniej części gawronów, a tym samym zminimalizowanie uciążliwości związanych z zanieczyszczaniem terenów oraz odgłosami dochodzącymi z kolonii lęgowych, może nastąpić jedynie w wyniku przesiedlania się ptaków na obrzeża miasta. Aby tak się stało należy zaniechać dokarmiania i utrudnić dostęp do śmietników oraz zadbać, by ptaki poszukiwały pokarmu z dala od parków, skwerów i naszych mieszkań.

- Efekt tych działań będzie widoczny przy zrozumieniu i wspólnym wysiłku wszystkich mieszkańców - apeluje zastępca Prezydenta Łomży Andrzej Garlicki.

26 komentarzy

 • Odpowiedz BERYL środa, 22 marca 2017 16:23 Umieszczone przez: BERYL

  A na wycinkę drzew nie trzeba było niczyjej zgody! Czy to jest normalny kraj???? Cmentarz znowu zasyfiony, że strach wchodzić, pomniki nowe poobsrywane, a gawrony pod ochroną! Toż niedługo w Łomży zmaterializuje się scenariusz filmu "Ptaki" Hiczkoka!

 • Odpowiedz Diko21 środa, 22 marca 2017 16:46 Umieszczone przez: Diko21

  Wierchuszka nie razreszajet - NIE LEZIA. Szyszko zamiast gawronom to wydał wojnę drzewom. Może to i słuszne bo jak nie będzie żadnego drzewa to w takim pustym kraju to i nawet gawrony mieszkać nie zechcą.

 • Odpowiedz Diko21 środa, 22 marca 2017 16:46 Umieszczone przez: Diko21

  Wierchuszka nie razreszajet - NIE LEZIA. Szyszko zamiast gawronom to wydał wojnę drzewom. Może to i słuszne bo jak nie będzie żadnego drzewa to w takim pustym kraju to i nawet gawrony mieszkać nie zechcą.

 • Odpowiedz Lili środa, 22 marca 2017 16:46 Umieszczone przez: Lili

  a ludzie dalej chleb przy śmietniku zostawiają

 • Odpowiedz pryszczaty znawca środa, 22 marca 2017 16:51 Umieszczone przez: pryszczaty znawca

  i ile to kosztowało???

 • Odpowiedz +++ środa, 22 marca 2017 17:07 Umieszczone przez: +++

  Lili

  a ludzie dalej chleba przy śmietniku szukają

 • Odpowiedz edek kabanos środa, 22 marca 2017 18:09 Umieszczone przez: edek kabanos

  Może je na kabanosy przerobić, wszak są w mieście specjaliści od dziczymy.

 • Odpowiedz ? środa, 22 marca 2017 19:02 Umieszczone przez: ?

  Czy ptaki przeszkadzaj tym, którym kury chodziły po stołach i na nie srały ?
  Kto im obiecał, że w miastach nie ma zwierząt ?

 • Odpowiedz mnie ptaki nie przeszkadzają środa, 22 marca 2017 19:08 Umieszczone przez: mnie ptaki nie przeszkadzają

  A psy srające dokoła? Tam gdzie bawią sie dzieci. To nikomu nie przeszkadza ? Wytruć ! Po co zostawili straz miejską ?????

 • Odpowiedz Aaaaboco? środa, 22 marca 2017 19:17 Umieszczone przez: Aaaaboco?

  Pies ci nie nasra na łeb, w przeciwieństwie do takiego np. gawrona!

 • Odpowiedz +++ środa, 22 marca 2017 19:24 Umieszczone przez: +++

  @ Aaaaboco?
  ty chyba rozumujesz tak jak ksiądz który dzieci nie ma i się patrzy na siebie np. na procesji czy mu gołębica jaka z góry ornatu nie osra

 • Odpowiedz Franciszek A. środa, 22 marca 2017 19:29 Umieszczone przez: Franciszek A.

  Biedne ptaszki ! najpierw wycieli im drzewa gdzie miały gniazdka a teraz wybić chcą! Co za ludzie w tym mieście ! znowu spać nie będę przez trzy noce!Brońmy nasze ptaszki!

 • Odpowiedz filip z konopi środa, 22 marca 2017 20:37 Umieszczone przez: filip z konopi

  Jestem zdania, że gawrony oraz kawki to najgorsze cholerstwo na świecie. Także ludzie, którzy uważają, że jest inaczej! Jak się siedzi w domu, to gawron na łeb nie nasra i jak się nie mieszka na ostatnim piętrze to kawki nie zrobią sobie gniazda w otworze wentylacyjnym tuż nad oknem! Takie coś pod ochroną? Bzdura totalna. To się powinno tępić przez cały rok. Bobry tez kiedyś wzięto pod ochronę. I co mamy dziś? Nawet w mieście są! Nie dajmy się zwariować! Wszystko jest pod ochronę - tylko nie CZŁOWIEK!

 • Odpowiedz AA środa, 22 marca 2017 20:43 Umieszczone przez: AA

  Co za bzdura...najlepiej wystraszyć wszystkie ptaki, niech ludzi i ich miejskie ogródki zjedzą robaki

 • Odpowiedz Isma środa, 22 marca 2017 21:15 Umieszczone przez: Isma

  prawdziwy katolik powinien zrzucać ptasie gniazda jest przecież wrażliwy i dobry modli się tak ,aby inni widzieli

 • Odpowiedz Pest Control czwartek, 23 marca 2017 02:25 Umieszczone przez: Pest Control

  Wniosek o podjecie uchwaly przez prezydenta o zezwoleniu na odstrzal gatunkow inwazyjnych Pest control, W co 5 domu jest wiatrówka .

 • Odpowiedz Tomus czwartek, 23 marca 2017 02:29 Umieszczone przez: Tomus

  Nie każdy wie że polowanie z wiatrówką jest legalne w wielu krajach na świecie, choć w Polsce jest na razie, jeszcze zabronione (z wyjątkiem szkodliwych gryzoni jak szczury czy myszy). Zyskuje popularność w krajach gdzie tradycje łowieckie są stare i jednocześnie szanowane. Między innymi w Wielkiej Brytanii, Irlandii, USA, Kanadzie, Estonii, Meksyku, Korei, Turcji, Białorusi, Afryce (wybrane kraje i farmy). Polowanie z użyciem wiatrówki jest tam sportem z zasadami, metodą tępienia szkodników lub popularnym hobby, które pomaga także naturze w redukcji gatunków obcych w środowisku lub nadmiernie rozmnażających się.

 • Odpowiedz temat czwartek, 23 marca 2017 02:32 Umieszczone przez: temat

  airgun-hunting.pl/polowanie-z-wiatrowka-t1859.html

 • Odpowiedz Bolek szpicel czwartek, 23 marca 2017 02:35 Umieszczone przez: Bolek szpicel

  moze sa koszerne i nie mozna ich ruszyc tych gawronów :D

 • Odpowiedz rysiu czwartek, 23 marca 2017 02:44 Umieszczone przez: rysiu

  Kazdy wiatrowke w domu ma , i wie jak sie z nia obchodzic. To tyle w temacie.

 • Odpowiedz Seaa czwartek, 23 marca 2017 03:28 Umieszczone przez: Seaa

  Głupku strzelanie do zwierząt z wiatrówki jest przestepstwem

 • Odpowiedz szkodniki czwartek, 23 marca 2017 08:29 Umieszczone przez: szkodniki

  Problemem jest tysiące kawek i gawronów w okolicznych miejscowościach. Gminy nie ronią NIC aby się ich pozbyć. Tam jest tego ptactwa tysiące i mają się dobrze. Rozmnażają się na potęgę i wędrują do miast proste.

 • Odpowiedz tjaaaa czwartek, 23 marca 2017 09:17 Umieszczone przez: tjaaaa

  Tjaaa te gawrony sa poprawne politycznie ,multi kulti , i sa nietykalne :/

 • Odpowiedz +++ czwartek, 23 marca 2017 17:29 Umieszczone przez: +++

  Pest Control

  aby to ze źwierząt nie przeniosło się na ludzi tak już było przed poprzednią wojną i po niej pragnienie robienia dalszych czystek przy kościele nie zanikło

 • Odpowiedz Paweł czwartek, 23 marca 2017 20:02 Umieszczone przez: Paweł

  tego ptactwa jest sporo bo w pobliżu mają doskonałe żerowisko w postaci wysypiska śmieci w Miastkowie. Miasto to tylko dla nich sypialnia i miejsce rozrodu. Popatrzcie sami rano całe stada lecą na wysypisko a około 18.00 powracają do miasta gdzie nocują

 • Odpowiedz nawet ptaki lecą za chlebem powszednim bo mistyczny im obrzydł czwartek, 23 marca 2017 20:16 Umieszczone przez: nawet ptaki lecą za chlebem powszednim bo mistyczny im obrzydł

  @ Paweł

  kto z kim przystaje ...

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu