Reklama

W Łomży odsłonięto pomnik poświęcony Żołnierzom Podziemia Narodowego Ziemi Łomżyńskiej [VIDEO i FOTO

20/09/2016 13:20

Od Mszy św. sprawowanej przez Biskupa Stanisława Stefanka rozpoczęła się uroczystość odsłonięcia przed budynkiem Państwowej Szkoły Muzycznej w Łomży pomnika poświęconego Żołnierzom Podziemia Narodowego Ziemi Łomżyńskiej. Odsłonięcia dokonali kpt. Bolesław Karwowski ps. Grom i Honorowy Obywatel Łomży kpt. Mieczysław Bruszewski ps. Pudel.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych miasta, powiatu i okolicznych gmin, poczty sztandarowe, delegacje szkół i organizacji, zaproszeni goście i mieszkańcy Łomży. Wydarzenie uświetnił także wykład Leszka Żebrowskiego poświęcony działalności Narodowych Sił Zbrojnych.

Pomysł postawienia pomnika zrodził się wśród członków Okręgu Łomżyńskiego Związku Narodowych Sił Zbrojnych.

- Związane to było z tym, że w wielu kościołach kombatanci ufundowali pamiątkowe tablice swoim poległym kolegom i wszystkim ludziom, działającym w szeroko rozumianym podziemiu narodowym. Brakowało jednak takiego pełnego upamiętnienia tych osób – wyjaśniał ideę powstania pomnika Dariusz Syrnicki ze Związku Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Łomżyńskiego. - Dlatego przyszedł nam do głowy pomysł, by właśnie przy Szkole Muzycznej, gdzie było jedno z większych więzień już za czasów caratu, miejscu kaźni mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej, powstał ten pomnik – mówił Dariusz Syrnicki wyjaśniając, że również data jego odsłonięcia jest nieprzypadkowa. Tego bowiem dnia w 1942 roku utworzone zostały Narodowe Siły Zbrojne.

Reklama

Pomnik poświęcony Żołnierzom Podziemia Narodowego Ziemi Łomżyńskiej został wykonany w Łomży przez artystę rzeźbiarza Leszka Barowicza, według projektu Roberta Sokołowskiego.

- Został on zrealizowany ze składek kilkudziesięciu rodzin, mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej. Jest to o tyle cenna inicjatywa, że nie ma tu pieniędzy żadnych instytucji czy też samorządów – podkreślał Dariusz Syrnicki.

Warto dodać, że w trakcie uroczystości medalem 25-lecia Związku Narodowych Sił Zbrojnych odznaczony został Biskup Stanisław Stefanek.

Reklama

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości