labirynt dom lomza
sobota, 18 czerwca 2016 10:43

17 lat współpracy Powiatu Łomżyńskiego z Powiatem Dingolfing – Landau [VIDEO]

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
25. rocznicę polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy państw świętowali w Łomży wspólnie przedstawiciele partnerskich powiatów: łomżyńskiego na czele ze starostą Elżbietą Parzych i partnerskiego powiatu Dingolfing – Landau w Bawarii, którego delegacji przewodził jego starosta Heinrich Trapp.

brico lomza

Powiat Dingolfing – Landau, to jeden z najbogatszych, o ile nie najbogatszy powiat w Niemczech. To na jego terenie bowiem znane na całym świecie auta produkuje fabryka koncernu BMW. Takiego właśnie partnera od 17 lat ma powiat łomżyński, który przez ten czas wiele skorzystał na współpracy z Niemcami.

Niemiecka delegacja spotkała się z łomżyńskimi partnerami i zaproszonymi gośćmi wczoraj, podczas konferencji w Parku Przemysłowym Łomża. Konferencja poświęcona była dwóm tematom, jednak mającym wiele wspólnego. Z jednej strony omawiano stosunki polosko-niemieckie i współpracę na przestrzeni 25 lat od podpisania traktatu pomiędzy państwami, ale oczywiście nie moło zabraknąć wymiaru bardziej lokalnego czyli współpracy pomiędzy partnerskimi powiatami przez ostatnie 17 lat. A ta ostatnia rozwijała i rozwiją się wciąż bardzo intensywnie i z korzyścią dla obu stron.

Jak mówi wicestarosta łomżyński Lech Szabłowski, zadań zapisanych w porozumieniu jest tak wiele, że ich realizacji nie da się zamknąć w żadnych ramach czasowych.

- Te 17 lat, to mnóstwo doświadczeń, ale również korzyści, które spłynęły na Ziemię Łomżyńską - mówi Szabłowski i wymienia tylko te "najbardziej spektakularne", ale podkreśla że bardzo istotne. Są to m.in. przekazane z Niemiec jednostkom Straży Pożarnej wozy strażackie, jest realizowana wymiana młodzieży, przekazane do łomżyńskiego szpitala około 200 łóżek i szafek i spodziewane już są kolejne.

Oprócz korzyści typowo materialnych, to jest również poznawanie się wzajemne, nauka języka, poznawanie kultury i stylu życia. O tych wszystkich i wielu innych aspektach współpracy z powiatem Dingolfing – Landau mówi w naszym materiale wicestarosta łomżyński Lech Szabłowski.

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu