środa, 09 grudnia 2015 14:47

Podsumowanie roku kadencji prezydenta Mariusza Chrzanowskiego [VIDEO i FOTO]

Napisane przez  kk
Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Podsumowanie roku kadencji prezydenta Mariusza Chrzanowskiego [VIDEO i FOTO] fot. kk
Dokładnie rok temu Mariusz Chrzanowski złożył ślubowanie i został prezydentem Łomży. Czy przez ten rok Łomża zmieniła się na lepsze? Które obietnice wyborcze udało się zrealizować? O zmianach, jakie zaszły i zajdą w mieście opowiadał włodarz i jego zastępcy na specjalnie zwołanej konferencji.

Pierwszy rok pracy to pewien sprawdzian. Władza zaznajamia się z problemami mieszkańców, zastaną sytuacją gospodarczą i trudnościami, które wynikają w trakcie rządów. Pierwsze dwanaście miesięcy to także okres wprowadzania zmian.

Co udało się do tego czasu zrobić w Łomży?

Jak podkreślił Prezydent, Łomża musi stać się otwartym miastem, w którym ludziom żyje się dobrze. Punktem wyjścia do tworzenia godnych warunków jest czynne działanie. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy udało się stworzyć projekty i grupy, które mają na celu rozwinięcie gospodarki w mieście.

W czerwcu 2015 roku stworzono Społeczne Forum Gospodarcze, które liczy 19 osób. W skład wchodzą głównie przedsiębiorcy. W trakcie realizacji jest również Program Rozwoju Miasta. Konkretne działania i wnioski obejmą przyszły rok. Władze Łomży planują wtedy dokładniej popracować nad lokalną gospodarką; w planie są także ulgi dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy.

Kolejną obietnicą, o której wspomniał Prezydent, jest wzmożenie środków na budżet obywatelski. Jak zaznaczył na konferencji, w projekcie na przyszły rok planowane jest poszerzenie kwoty o 100 tysięcy złotych. W 2016 roku łącznie na ten cel pójdzie 1 100 000 złotych.

Prezydenci wspomnieli również o rozrywce. W ciągu ostatniego roku udało się zorganizować imprezy, które przyciągnęły mnóstwo głodnych atrakcji mieszkańców. Wśród eventów, które przeważnie były organizowane przez Urząd, znalazły się m.in. hip-hopowy koncert patriotyczny na Starym Rynku, Seniorada oraz Mikołajki.

Kto jest najbardziej głodny zmian? Oczywiście młodzi. Na przełomie 2015 i 2016 roku swoją działalność rozpocznie Młodzieżowa Rada Miasta. Dzięki niej osoby wchodzące w dorosłe życie będą mogły zadecydować, jak ma wyglądać ich przyszłość i jak powinno zmieniać się miasto pod kątem rosnących pokoleń.

Miasto otwarte to miasto społeczne. We wrześniu Prezydent powołał dwie rady: Łomżyńską Społeczną Radę Seniorów oraz Łomżyńską Społeczną Radę ds. Osób Niepełnosprawnych. Rady te prowadzą konkretne działania na rzecz mieszkańców.

Za Prezydenta Chrzanowskiego zmieniona została struktura Urzędu. Powstały nowe wydziały, praca pozostałych została przeorganizowana. Dzięki temu usprawnił się proces komunikacji z łomżyniakami.

Wiemy, co już zostało zrobione, a co jeszcze jest w planach?

Jak zapowiadają władze, od 1 stycznia ma wejść w życie pomoc dla rodzin. Samorządowe becikowe wyniesie 500 zł, dodatkowo rodzice będą mogli też ubiegać się o wyprawkę dla noworodka. W planach są również utworzenie Karty Młodego Łomżyniaka, działania na rzecz usprawnienia połączeń drogowych (również obwodnicy), zwiększenie ilości stypendiów. Padł również pomysł utworzenia w przyszłości Akademii Łomżyńskiej.

Łyżka dziegciu w beczce miodu

Jak na razie są to plany, pełnego rozliczenia z obietnic będzie można dokonać za trzy lata. Nad czym jednak należy popracować i co zmienić? Głosem decydującym jest tutaj głos mieszkańców. Jak mogliście zobaczyć w naszej sondzie ulicznej (zobacz materiał: Łomżyniacy ocenili rok prezydentury Mariusza Chrzanowskiego), łomżyniakom brakuje miejsc pracy i atrakcji.

Wciąż przewija się wątek bezrobocia, które trzeba zlikwidować. Aby mieszkańcy mogli czuć się bezpiecznie, muszą mieć pracę. Do tego potrzebni będą inwestorzy. W lutym Prezydent gościł u siebie firmę KOLEX z Elbląga. Przedstawiciele planują działania w Łomży, jednak to wciąż za mało. Potrzeba większego zaangażowania w gospodarkę. I nie tylko w okręgu łomżyńskim. Miasto musi pozyskiwać firmy zewnętrzne.

– Otwartość na rozmowy z przedsiębiorcami jest bardzo dobra – mówił wiceprezydent Andrzej Garlicki.
Tylko czy ta otwartość wystarczy? Łomżyniacy potrzebują konkretnych kroków. Na to władza ma jeszcze 3 lata.

Rok podsumowań ma swoje plusy i minusy. Łomża zmienia się, ale czy działania podjęte przez władzę przyniosą skutki, będzie można ocenić pod koniec kadencji.

A Wy, drodzy czytelnicy, jak oceniacie rok pracy Mariusza Chrzanowskiego?

Galeria zdjęć

43 komentarzy

 • Odpowiedz Rosomak środa, 09 grudnia 2015 15:25 Umieszczone przez: Rosomak

  tak bez żadnych złośliwości oceniam żle bardzo złe. Po pierwsze całkowite odejście od przestrzegania deklarowanych wartości w czasie sprawowania tegoż urzędu. Kosmiczne decyzje personalne ,że tak to oględnie nazwę bez narażania się na ciąganie przez pana prezydenta po prokuratorach poparte wyjątkowo arogancką argumentacją. Wielka wpadka z obcięciem dotacji dla ludzi nieuleczalnie chorych z hospicjum. Parcie na wydumany pomysł realizacji parku przy trudnościach finansowych miasta całkowicie przemilczając inne potrzeby. Rozbicie lokalnego PiS. Brak konkretnych decyzji powodujących wzrost miejsc pracy w mieście. To tak w wielkim uproszczeniu. Największy sukces to walka z wyborcami czyli doniesienie do prokuratury na internautów.

 • Odpowiedz Rosomak środa, 09 grudnia 2015 15:28 Umieszczone przez: Rosomak

  tak widzę ten miniony rok. W sumie nie można powiedzieć ,ze prezydent nic nie robił , owszem robi ale co?

 • Odpowiedz ŁomżaMojeMiasto środa, 09 grudnia 2015 16:05 Umieszczone przez: ŁomżaMojeMiasto

  Nic szczególnego , z wielkiej chmury mały deszcz, ja jako mieszkaniec Łomży jestem zawiedziony postawą pana Chrzanowskiego , niczym szczególnym się nie wyróżnił , po za tym przyciąga więcej negatywnych niż pozytywnych opinii . Mam nadzieję , że jest to przejściowe i kolejne lata będą lepsze , jeśli nie w przyszłych wyborach na pewno nie zagłosuję na pana Chrzanowskiego , z całym szacunkiem ale jestem bardzo mocno zawiedziony .

 • Odpowiedz Szakal środa, 09 grudnia 2015 16:21 Umieszczone przez: Szakal

  no nie dobry jest strasznie, pbk nie zarobi na budowie dróg, dziale inwestycji um, problem mają bo ludzi kupa a roboty nie ma...

 • Odpowiedz dociekliwy środa, 09 grudnia 2015 17:04 Umieszczone przez: dociekliwy

  Do redakcji: czy bedzie pełen zapis wideo z konferencji?

 • Odpowiedz veto środa, 09 grudnia 2015 17:26 Umieszczone przez: veto

  czytam trzeci raz
  "Co udało się do tego czasu zrobić w Łomży?"

  I nie wiem smiać sie czy płakać?

 • Odpowiedz Elizka23 środa, 09 grudnia 2015 17:38 Umieszczone przez: Elizka23

  Najlepiej tylko krytykować, ja swój głos oddawałam na Czerniawskiego. Dopiero rządy Chrzanowskiego pokazały, jakie afery i długi nam pozostawił I Sekretarz KC PZPR i jego ludzie. Chrzanowski widać, aktywny i działa, pod dywan nie zamiata

 • Odpowiedz arcyksiąże izydor środa, 09 grudnia 2015 17:41 Umieszczone przez: arcyksiąże izydor

  o się załączyli pełowcyy i komuchy, do domu Won ! a nie tu kombinują i oczernić próbują ! Oderwano Was od koryta

  to teraz szmaciarze wulkan łez i goryczy wylewają

 • Odpowiedz Marcin środa, 09 grudnia 2015 17:47 Umieszczone przez: Marcin

  z konkurencyjnego portalu:

  "Chrzanowski zapowiedział też, że w ramach oszczędności stanowisko wiceprezesa ZGO (po obecnym pośle Kazimierzu Gwiazdowskim) zostanie zlikwidowane. "

  więc stanowisko to miało być ciepłą posadką, jestem ciekaw czy jakby ów Radziłowiak nie dostałby się do koryta to by tez zlikwidował?

 • Odpowiedz TAK dla Chrzanowskiego ! środa, 09 grudnia 2015 17:57 Umieszczone przez: TAK dla Chrzanowskiego !

  a jak dla mnie ok, rok czasu, nie swój budżet, a wiele zrobił, becikowe są, Wiele fajnych imprez, inicjatyw, akcji. W mieście się rozkręciło. Nie narzekajmy, jeszcze 3 lata

 • Odpowiedz srali muchy... środa, 09 grudnia 2015 18:00 Umieszczone przez: srali muchy...

  nadarzyła się okazja to stanowisko zlikwidowane, nie pierwsze i nie ostatnie, wielkie zdziwienie. Każdy swoich gdzieś do instytucji i urzędów daje. Dla mnie normalka, sam kiedyś byłem blisko Marszałka. Nie są to stanowiska trwałe, dziś jesteś jutro Cię nie ma taka prawda

 • Odpowiedz Prawda środa, 09 grudnia 2015 18:03 Umieszczone przez: Prawda

  "srali muchy" ma racje ktoś jak w firmach czy korporacjach dostanie posadę i się sprawdza to siedzi i pracuje, a te stanowiska wszystkie są ruchome, ja bym tak nie chciał

  że dziś pracuję a jutro nie i kombinuj brachu

 • Odpowiedz Rosomak środa, 09 grudnia 2015 18:05 Umieszczone przez: Rosomak

  faktycznie becikowe pan prezydent wprowadzi ale zwróćcie uwagę dopiero na koniec roku dla ratowania swego upadającego wizerunku. Natomiast wcześniej jego zainteresowanie koncentrowało się wokół całkiem innych spraw. Tak więc ja osobiście nie widzę w tym ogólnospołecznych intencji tylko zadbanie o swój interes w sytuacji gdy pozycja w radzie jego ugrupowania po wygranych wyborach naszego ukochanego posła Kłakowskiego i odejściu poślicy Krynickiej uległa poważnemu zachwianiu.

 • Odpowiedz PO, Nowoczesna do domu tak jak Zjednoczna Lewica (KC PZPR i Ruch Palimłota)) środa, 09 grudnia 2015 18:07 Umieszczone przez: PO, Nowoczesna do domu tak jak Zjednoczna Lewica (KC PZPR i Ruch Palimłota))

  Najważniejsze, że PiS w Polsce rządzi,
  jeszcze w samorządach nie mogą darować


  nara darmozjadom i wielmożnym Panom ! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Odpowiedz dogodzić ciężko w ch... środa, 09 grudnia 2015 18:08 Umieszczone przez: dogodzić ciężko w ch...

  "Jeszcze się taki nie narodził co by każdemu dogodził" ...................

 • Odpowiedz Bohomaz środa, 09 grudnia 2015 18:10 Umieszczone przez: Bohomaz

  Rosomak, wizerunek to ratuje się pod koniec kadencji. Poza tym becikowe to budżet na rok 2016, a nie 15, więc to było wiadome, że dopiero teraz uda się to uruchomić.

 • Odpowiedz Rosomak środa, 09 grudnia 2015 18:11 Umieszczone przez: Rosomak

  a ty masz jak widzę kompleksy tak cię te wielmożne pany w dupe gryzą jak cały elektorat PiS. Trzeba było się uczyć , pracować nad swoim rozwojem mi dzisiaj byłbyś jednym z nich. Dzisiaj roztrząsasz gnój po polach podłomżyńskich ale to tez uczciwe i godne zajęcie z dopłatami z uni. No ale tobie zawsze mało i teraz chcesz ludowe prawo nam wprowadzić.

 • Odpowiedz gumiś środa, 09 grudnia 2015 18:31 Umieszczone przez: gumiś

  Prezydent Chrzanowski to człowiek dla innych, pomaga ludziom, angażuje się w ich sprawy i problemy czego wielu z nas mogło doświadczyć. Poprzedni to pijany i zapluty gówno go interesowało miasto

 • Odpowiedz Gejowy środa, 09 grudnia 2015 18:39 Umieszczone przez: Gejowy

  O czym tu gadac? Szczujnia szczula i szczuc bedzie. Przegrali samorzadowe w Lomzy, swojego gajowego, ktorego najwiekszym osiagnieciem bylo zgolenie wąsa i wybory parlamentarne pelne afer i kradzieży. Pozostal bol dupy i ujadanie. Trzeba do prezydenta wnioskowac o samorzadowe "dupne", zeby ta masc na dupe byla gratis. Ostatecznie wyjmijcie kija ze swych czterech liter.

 • Odpowiedz taaaa środa, 09 grudnia 2015 18:45 Umieszczone przez: taaaa

  [*] dla PO i całej elity

 • Odpowiedz Prezydent Chrzanowski - popieram środa, 09 grudnia 2015 18:48 Umieszczone przez: Prezydent Chrzanowski - popieram

  Prezydent jest OK !

 • Odpowiedz kkkkkk środa, 09 grudnia 2015 18:53 Umieszczone przez: kkkkkk

  Przez ten rok Prezydent nic nie zrobił, nie powstał żaden zakład produkcyjny, nie zmniejszył bezrobocia, zwiększył za to etaty w Ratuszu. Ja nie mogę znaleźć pracy, jestem kobietą 46+, nikt takich osób już nie zatrudnić,staż też trudno znaleźć, młodzi opuszczają miasto z powodu braku pracy

 • Odpowiedz elkaaa środa, 09 grudnia 2015 19:16 Umieszczone przez: elkaaa

  Żadne etaty się nie powiększyły, jest jeszcze mniej, coś Pani 46+ nie śledzi dobrze poczynań Prezydenta. A zakład produkcyjny z czasem powstanie, nie sztuka teraz inwestora znaleźć. tyle lat nie było a teraz już ma się w ten rok ktoś znaleźć

 • Odpowiedz Rosomak środa, 09 grudnia 2015 20:11 Umieszczone przez: Rosomak

  gumiś masz rację. Wszak kto jak to nie nasz prezydent wyciągnął pomocną rękę do urzędnika partyjnego PiS Gwiazdowskiego ,który to został na lodzie i na czas nowych wyborów zatrudni na stanowisku jakiegoś tam eksperta do czasu nowych wyborów do sejmu. Tak więc prawdę powiadasz ,że tak pomaga ludziom. Nie bardzo tylko rozumie czemu to zapomniał o tych bied nich umierających ludziach z hospicjum w Łomży ,że na czas nie zapobiegł obcięciu dotacji dla tej ze bezsprzecznie pożytecznej instytucji. Pewnie gajowy napisze ze przez "szczujnie" tylko nie wiem czego, on się czepia radia nadzieja.

 • Odpowiedz Rosomak środa, 09 grudnia 2015 20:12 Umieszczone przez: Rosomak

  tzn mam na myśli gajowego czego się czepia radia Nadzieja

 • Odpowiedz Rosomak środa, 09 grudnia 2015 20:35 Umieszczone przez: Rosomak

  bardzo proszę poczytajcie sobie post z portalu 4lomza.pl z dnia 01.12.2014 tytuł "Wyborcze obietnice Chrzanowskiego" tam jest obszerny zapis odpowiedzi prezydenta na pytania. szczególnie polecam odpowiedź na 1 pytanie bardzo ciekawa. Nie potrafię wkleić tu linku więc tak podaje gdzie szukać.

 • Odpowiedz mieszkaniec środa, 09 grudnia 2015 20:41 Umieszczone przez: mieszkaniec

  Szkoda słów. Łomża nie ma szczęścia do prezydentów a ten ostatni jest najgorszym ze wszystkich.

 • Odpowiedz mariano środa, 09 grudnia 2015 20:48 Umieszczone przez: mariano

  Rosomak - wolałbym samemu posłuchać odpowiedzi na pytania niż czytać to jak przekaz został niekształcony.
  Czy będzie video z całej konferencji? Na konkurencyjnym portalu jest fragment.

 • Odpowiedz Rosomak środa, 09 grudnia 2015 21:02 Umieszczone przez: Rosomak

  przepraszam ale nie sa to jakies zniekształcone zapisy. przez wyborami samorządowymi portal mylomza.pl zebrał do swoich użytkowników pytania i przesłal je do wszystkich kandydatów w tym obecnego prezydenta Chrzanowskiego z prośba o odpowiedzi. Pan prezydent udzielił odpowiedzi na pytania i sa one opublikowane. A ponieważ są bardzo ciekawe w zestawieniu z tym co mamy obecnie więc polecam je do przeczytania.

 • Odpowiedz Rosomak środa, 09 grudnia 2015 21:16 Umieszczone przez: Rosomak

  jest jedna sprawa na plus według moje oceny dla tegoż prezydenta. Jako pierwszy w historii tego miasta pokonał niemoc wszystkich poprzednich i zorganizował sylwestrowe spotkanie mieszkańców miasta na Starym Rynku. Co ważne impreza ta się udała, mieszkańcy dopisali było naprawdę przyjemnie. Zobaczymy co będzie w tym roku czy spotkanie będzie lepiej zorganizowane?

 • Odpowiedz Kingut środa, 09 grudnia 2015 21:20 Umieszczone przez: Kingut

  Prezydent prezydentem a co szanowni radni zrobili ? powiem krótko od czasów jak Łomża została zwykłym powiatowym miasteczkiem nic tu się nie dzieje nic nie powstało i tak pozostanie tylko czekać aż to co jest zostanie sprzedane i ludzie wyjadą na zachód.

 • Odpowiedz powerfulpk środa, 09 grudnia 2015 21:22 Umieszczone przez: powerfulpk

  3 osoby ze zdjęć wyżej nic sobą nie reprezentują to raz.
  Dwa nic ten prezydent w tym mieście nie zrobił...
  Trzy jak widzę człowieka z daunem, co mu noc sylwestrowa wypaczeniem wszelkich grzechów, przewracam się o powietrze ....

 • Odpowiedz Guess Who środa, 09 grudnia 2015 21:54 Umieszczone przez: Guess Who

  W zestawieniu Brzeziński - Czerniawski - Chrzanowski, ten pierwszy wypada najlepiej. No ale J.B. miał 8 lat, a M.Ch. jest dopiero rok. Niestety leżą kwestie związane z przedsiębiorczością i to przede wszystkim należy poprawić w najbliższych miesiącach. Zobaczymy również, jak będzie z pozyskiwaniem środków zewnętrznych na inwestycje. Reszta poczynań prezydenta i jego zastępów raczej ok.

 • Odpowiedz xsxx czwartek, 10 grudnia 2015 11:53 Umieszczone przez: xsxx

  zarozumiały, nieudolny , niekompetentny leń i wszystko w temacie

 • Odpowiedz Szerokowidzący czwartek, 10 grudnia 2015 13:14 Umieszczone przez: Szerokowidzący

  Największa porażką radnych i prezydenta odpowiedzialnego za inwestycje jest odstąpienie od przetargu na Zawadzką. Nie poczekali , a marszałek nie mógł obiecać, bo to były pieniądze UE cały czas kalkulowanie i rozliczane.
  Mietek jak powiedział w kampanii, że zbuduje zawadzka/wiosenną, to by ja zbudował.

 • Odpowiedz obiektywny bezpartyjny czwartek, 10 grudnia 2015 18:18 Umieszczone przez: obiektywny bezpartyjny

  Gumiś widziałeś kiedykolwiek poprzedniego pijanego i zaplutego? myślę że niedługo zobaczysz prokuratora przed sobą nie oczerniaj ludzi i nie osądzaj według siebie. A dzięki Czerniawskiemu rodzice Panicza mają dwa pawilony na Targowicy( którą wywalczył Czerniawski). Park Przemysłowy też dzięki Czerniawskiemu -to ma biuro poselskie Pani Poseł Krynickiej z PIS-u. Panicz z rodziną może mile spędzić czas na bulwarach też dzięki Czerniawskiemu. Pewnie nie jesteś zmotoryzowany bo nie wiesz ile ulic pobudowano też dzięki Czerniawskiemu. Sportem też się nie interesujesz i kulturą , pobudowano halę sportową przy drugim Lo i zmodernizowano budynek filharmoniiteż dzięki Czerniawskiemu i wiele wiele innych rzeczy typu Budżet obywatelski. Czerniawski walczył też z bezrobociem dzięki inwestycji Dom Pastora koledzy Panicza mają pracę.

 • Odpowiedz to nie wszystko czwartek, 10 grudnia 2015 18:32 Umieszczone przez: to nie wszystko

  Rożnica między Paniczem a I Sekretarzem KW PZPR jest zasadnicza sekretarz i poseł czterech kadencji od początku swojej kariery pozyskiwał dla Łomży gromadę środków na jej rozwój. Czerniawski jako prezydent gdziekolwiek pojechał- do Warszawy czy Białegostoku zawsze pozyskał środki dla miasta. Czemu Panicz po roku władzy, władzy PIS-u nie pochwalił się dodatkowymi pozyskanymi środkami dla Łomży. Białystok dzielił i dzieli środkami, Warszawa też- gdzie byłi jest obecny włodarz Łomży?- pewnie nie na tej imprezie, albo nie wie o co chodzi????Chaos jak na Mikołajkowej imprezie dla dzieci na starym rynku w Łomży.

 • Odpowiedz głos rozsądku czwartek, 10 grudnia 2015 20:20 Umieszczone przez: głos rozsądku

  Prawda. Mietek wróć!

 • Odpowiedz Sztandar KC PZPR wyprowadzić ! czwartek, 10 grudnia 2015 20:20 Umieszczone przez: Sztandar KC PZPR wyprowadzić !

  jeszcze może beatyfikujmy Mieczysława i ogłośmy Mężem Stanu i Honorowym Obywatelem Miasta

 • Odpowiedz Nareszcie Łomża zaczyna żyć ! czwartek, 10 grudnia 2015 20:25 Umieszczone przez: Nareszcie Łomża zaczyna żyć !

  Mietek wróć i polej bo w urzędzie już alkoholu nie można pić

 • Odpowiedz Git czwartek, 10 grudnia 2015 21:24 Umieszczone przez: Git

  Prawda jest taka, że Mietek zrobił w jedną kadencję tyle co poprzednik w 2 kadencje. Życzę podobnej skuteczności obecnemu prezydentowi.

 • Odpowiedz abstynent piątek, 11 grudnia 2015 18:18 Umieszczone przez: abstynent

  Czytaj " Nareszcie Łomża " za Mietka można było pić alkohol w urzędzie ???? Dziwne i Mietek polewał ????? nie oczerniaj ludzi bo możesz prosić, żeby Tobie poleli jak zobaczysz wezwanie na policje.

 • Odpowiedz urzędnik piątek, 11 grudnia 2015 19:39 Umieszczone przez: urzędnik

  Do- nareszcie Łomża zaczyna żyć- sugerujesz że za Mietka lał się alkohol???? i redaktor Czaban tego nie wychwycił????? Dziwne, bardzo dziwne!!!!! Nie możesz teraz przełknąć bez popicia tego, ile Mietek zrobił dla Łomży przez cztery lata kadencji. Z jednym masz rację w urzędzie i w mieście i w inwestycjach jest straszna susza i tobie pić się chce.

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu